Jak poprawić samopoczucie dietą?
Dieta to niezwykle istotny aspekt w naszym życiu codziennym. Ma ona ogromny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na nasze samopoczucie. Związek między jedzeniem, a nastrojem jest złożony i obejmuje wiele czynników, w tym składniki odżywcze, nawodnienie oraz zdrowie jelit.
MAKROSKŁADNIKI: ENERGIA I STABILNOŚĆ NASTROJU
Każdy posiłek, który spożywamy, dostarcza nam makroskładników – białek, tłuszczy i węglowodanów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiednie zbilansowanie tych składników może wpłynąć na nasz poziom energii i ogólne samopoczucie.
- WĘGLOWODANY- są głównym źródłem energii dla mózgu. Spożywanie złożonych węglowodanów, takich jak pełnoziarniste produkty, warzywa i owoce, pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, co przekłada się na stabilny nastrój i brak uczucia zmęczenia.
- BIAŁKA- dostarczają aminokwasów, które są niezbędne do produkcji neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina, wpływających na nasz nastrój.
- TŁUSZCZE- takie jak omega-3, obecne w rybach, orzechach czy nasionach, są kluczowe dla zdrowia mózgu i mogą poprawiać nastrój oraz funkcje poznawcze.
MIKROSKŁADNIKI: WITAMINY I MINERAŁY
Witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym także mózgu. Niedobory niektórych mikroskładników mogą prowadzić do problemów z nastrojem i energią.
- WITAMINY Z GRUPY B (B6, B12, FOLIANY) – wspierają funkcje neurologiczne i są niezbędne do produkcji neuroprzekaźników. Ich niedobór może prowadzić do uczucia zmęczenia i depresji.
- MAGNEZ- jest minerałem, który odgrywa rolę w regulacji nastroju. Niedobory magnezu mogą prowadzić do stanów lękowych lub depresji.
- ŻELAZO- jest kluczowe dla transportu tlenu w organizmie. Niski poziom żelaza może przyczyniać się do zmęczenia i apatii.
ZDROWIE UKŁADU POKARMOWEGO: DRUGI MÓZG
Stan naszego układu pokarmowego ma bezpośredni wpływ na Nasz nastrój i samopoczucie. Nasze jelita często są nazywane “drugim mózgiem” ze względu na liczne połączenia nerwowe i produkcję neuroprzekaźników.
- BŁONNIK- wspiera zdrowie jelit poprzez promowanie wzrostu zdrowych bakterii jelitowych. Produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i rośliny są świetnym źródłem tego składnika.
- PROBIOTYKI- obecne są w fermentowanych produktach takich jak jogurt, kefir czy kiszonki. Są dobre dla naszego układu pokarmowego przez swój wpływ na zdrowie jelit i poprawę nastroju.
- PREBIOTYKI- są rodzajem błonnika, który karmi zdrowe bakterie jelitowe. Bogate w prebiotyki produkty to cebula, czosnek, banany, szparagi.
NAWODNIENIE: KLUCZ DO ENERGII
Nawodnienie jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu energii i funkcji poznawczych. Nawet niewielkie odwodnienie może prowadzić do zmęczenia, pogorszenia nastroju czy problemów z koncentracją.
- Pijąc odpowiednią ilość wody codziennie (1,5-2l), a także więcej w gorętsze dni może prowadzić do poprawy Naszego samopoczucia i poziomu energii.
Odpowiednia dieta może znacząco poprawić samopoczucie, poziom energii, a także ogólną jakość życia. Wybierając zdrowe, zbilansowane posiłki bogate w makroskładniki, witaminy jak i minerały możemy wspierać funkcje mózgu, zdrowie jelit i stabilność nastroju. Dbanie o to, co jemy to inwestycja w Nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.
SAŁATKA Z ŁOSOSIEM I AWOKADO
- 100g łososia grillowanego lub pieczonego
- ½ awokado pokrojonego w kostkę
- 1 szklanka mieszanki sałat
- ½ ogórka pokrojonego na plasterki
- ¼ cebuli czerwonej pokrojonej w plastry
- ¼ szklanki orzechów włoskich
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- Sok z ½ cytryny
- Sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Na dużym talerzu ułóż mieszankę sałat. Dodaj pokrojone awokado, ogórka, czerwoną cebulę i orzechy włoskie. Na wierzch połóż łososia. Skrop oliwą i sokiem z cytryny oraz dopraw solą i pieprzem.
Sprawdź naszą ofertę
Zajdź nasz na instagramie METAMORPHOSE