Dietetyka

Jak dowiedzieć się więcej o swoim ciele?

Analiza składu ciała to pomocne oraz nie zastąpione narzędzie w ocenie zdrowia jak i kondycji fizycznej. Cechuje się tym, że podaje nie tylko masę ciała, ale również informacje odnośnie proporcji różnych tkanek w organizmie w przeciwieństwie do zwykłej wagi.

DLACZEGO WARTO WYKONYWAĆ ANALIZĘ SKŁADU CIAŁA?

Analiza składu ciała pozwala na lepsze określenie zdrowia organizmu innymi wskaźnikami niż sama masa ciała. Główną kwestią będzie ilości tkanki tłuszczowej jak i masy mięśniowej, co zupełnie zmienia postrzeganie samej masy ciała pacjenta. Wykonując taki pomiar możemy sobie pozwolić na personalizację programów treningowych jak i dietetycznych- dzięki dokładnemu zbiorowi informacji odnośnie tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej można podejść bardziej indywidualnie do ułożenia planu treningowego jak i diety. Regularne pomiary ciała pozwalają określić postępy oraz zmiany zachodzące w ciele. Wyniki te mogą motywować do kontynuacji wdrożonych treningów i diety.

CZEGO MOŻEMY SIĘ DOWIEDZIEĆ Z ANALIZY SKŁADU CIAŁA?

Wykonując pomiar na analizatorze składu ciała uzyskamy wyniki takie jak: 

Procentowa zawartość masy tłuszczowej- pozwala na określenie jaka część całkowitej masy ciała stanowi tłuszcz. Zbyt wysoki poziom tkanki tłuszczowej może zwiększyć ryzyko wielu chorób natomiast zbyt niski może prowadzić do problemów hormonalnych i innych zaburzeń zdrowotnych.

  1. Masa ciała- całkowita masa ciała w kilogramach.
  2. Masa mięśniowa- uzyskiwane informacje pozwolą na określenie stanu mięśni co pozwoli w dalszych etapach dowiedzieć się jak zwiększa się siła, wytrzymałość i ogólna poprawa organizmu.
  3. Zawartość wody w organizmie- analiza pozwala określić, ile procent masy stanowi woda. Jest to kluczowy wskaźnik, który ma wpływ na ogólne zdrowie i funkcjonowanie organizmu.
  4. BMI- wskaźnik pomagający w ustaleniu stanu odżywienia organizmu.
  5. Masa kości- szacowana masa kości w ciele, ważna dla oceny zdrowia układu kostnego.
  6. Wiek metaboliczny- porównujący podstawową przemianę materii do średniej wartości dla danej grupy wiekowej.
  7. Wskaźnik podstawowej przemiany materii- ilość kalorii spalanych w spoczynku, niezbędna do utrzymania podstawowych funkcji życiowych.
  8. Wskaźnik tkanki tłuszczowej trzewnej- pomiar tkanki tłuszczowej otaczającej narządy wewnętrzne, która może wpływać na wyższe ryzyko występowania chorób metabolicznych.

Analiza składu ciała dostarcza cennych informacji, które wykraczają poza tradycyjne pomiary masy ciała. Dzięki temu możemy uzbierać informacje takie jak stan swojego zdrowia, dostosować trening i dietę. Pozwala ona również na wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych. Regularny pomiar jest kluczowy do lepszego zarządzania zdrowiem i kondycją fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *